Koncert kwartetu smyczkowego ÉxQuartet

W ramach projektu współfinansowanego przez Urząd Wojewódzki w ramach struktury „Pomorze Zachodnie” w sali widowiskowej Centrum Kultury odbył się w piękny koncert. Muzyka „na żywo’ rozbrzmiewała w chojeńskim ratuszu.

ÉxQuartet to kwartet smyczkowy składający się̨ z wyjątkowych osobowości muzycznych Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Artyści tworzący zespół są̨ wychowankami rożnych środowisk muzycznych: Szczecina, Wrocławia oraz Warszawy. Zderzenie ich rożnych ścieżek kariery i podejmowanych aktywności zaowocowało świeżym spojrzeniem na oczekiwania współczesnej publiczności.

Muzycy koncertują̨ jako kameraliści, soliści i koncertmistrzowie, co stwarza im możliwość wieloaspektowego spojrzenia na wykonawstwo. Doświadczenie w pracy w wielu zespołach i orkiestrach zarówno krajowych, jak i zagranicznych, złożyło się na wykształcenie wyjątkowej jakości ÉxQuartet.

Podstawowym celem zespołu jest prezentacja dzieł muzycznych z nową formą ekspresji. Łączą ją z wyrafinowanym stylem wykonawczym. Efektem tego są niepowtarzalne interpretacje literatury na kwartet smyczkowy oraz wytwarzanie niegasnącego ładunku emocjonalnego, którym publiczność jest obdarzana na każdym koncercie.

W skład zespołu wchodzą skrzypkowie: Monika Sawczuk i Łukasz Górewicz, altowiolista Grzegorz Sadowski i wiolonczelista Tomasz Szczęsny. ÉxQuartet występował podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie, brał udział w cyklu koncertów Filharmonicy Kameralnie w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie a także zainaugurował otwarcie Instytutu Pileckiego w Berlinie wykonując 5 kwartet Mieczysława Weinberga.

Monika Sawczuk – skrzypce

Występowała jako solistka na festiwalu: Mistrzowie Polskiej Wiolonistyki, a także nagrywała płyty z Pan European – Philharmonia wykonując partie solowe. W roku  2016 z towarzyszeniem Filharmonii Zielonogórskiej koncertowała solo w Holstebro oraz Borreby (Dania). Laureatka I nagrody na międzynarodowym konkursie Jugendkunstpreis Erkner (Niemcy) w 2016 zwyciężyła w kategorii kameralnej, w roku 2017 w kategorii solowej. Zdobywczyni nagrody „Bialskie Talenty” oraz dwukrotna zwyciężczyni w konkursie skrzypków w Zamościu.  Swoje doświadczenie zdobywała w prestiżowych orkiestrach młodzieżowych i profesjonalnych, występując  m.in. na Festiwalach: Young Euro Classic w Berlinie, Chopin i jego Europa, Santander Music Festival w Hiszpanii, Festival International de Piano we Francji, International Festival w Edynburgu, Baltic Sea Festival w Sztokholmie oraz Al Bustan Festival w Libanie. Obecnie jest liderem I skrzypiec Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Łukasz Górewicz – skrzypce

Klasyczny i awangardowy skrzypek, kompozytor, a także dyrygent. Napisał muzykę i poprowadził orkiestrę podczas obchodów 30-lecia powstania Solidarności – „Freedom Symphony” .Twórca muzyki teatralnej i filmowej. Finalista I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Z. Seiferta w Krakowie. Pojawił się jako muzyk sesyjny na płytach m. in. Tymona Tymańskiego, Katarzyny Nosowskej, Marcina Macuka, Ecstasy Project, Baltic Neapolis Orchestra (Quartet), Soboty. W 2015 roku wydał pierwszą autorską płytę „The String of Horizons”. Głos solowy II skrzypiec Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Grzegorz Sadowski – altówka

Lider grypy altówek Filharmonii Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach Europy w ramach międzynarodowych projektów muzycznych jako lider grupy altówek. Występował jako solista z towarzyszeniem Filharmonii Zielonogórskiej oraz Orkiestry Symfonicznej OiFP. Współpracował z orkiestrami NFM Filharmonii Wrocławskiej, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonia Kameralna im. W. Lutosławskiego w Łomży, University of Gothenburg Symphony Orchestra. Laureat I miejsca w konkursie Jugendkunstpreis Erkner oraz laureat Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego.

Tomasz Szczęsny – wiolonczela

Wieloletni koncertmistrz grupy wiolonczel w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Jako solista i kameralista współpracował z takimi artystami jak Roman Jabłoński, Kevin Kenner, Bartłomiej Nizioł, Anna Maria Staśkiewicz i Agata Szymczewska. Jest autorem transkrypcji pieśni Karola Szymanowskiego, które wraz z pozostałymi opracowaniami muzyki Szymanowskiego na wiolonczele i fortepian (Sławomir Wilk) zostały wydane na płycie Karol Szymanowski. Works for cello and piano. W roku 2010 wystąpił w słynnej sali Carnegie Hall w Nowym Jorku. Koncertował w przeszło dwudziestu krajach świata na trzech kontynentach. Posiada stopień naukowy doktora habilitowanego sztuk muzycznych.

Program koncertu:

  • Stanisław Moniuszko – I kwartet smyczkowy d-moll
  • Carl Loewe – I kwartet smyczkowy
  • Philip Glass – II kwartet smyczkowy  Company

Dziękujemy za możliwość  uczestniczenia w projekcie i cieszymy się, że mogliśmy gościć  tak wspaniałych muzyków.

Centrum Kultury w Chojnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.