„Dzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia.”

Opis projektu wydawniczego – książki Andrzeja SzelążkaDzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia.”

Andrzej Szelążek – leśnik w trzecim pokoleniu. Absolwent Technikum Leśnego w Rzepinie   i Akademii Rolniczej Wydziału Leśnego w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczął w Nadleśnictwie Mieszkowice jako Podleśniczy, Leśniczy, Główny Inżynier, Zastępca Nadleśniczego. Od 2016 Nadleśniczy Nadleśnictwa Myślibórz. Obecnie Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.


Książka „Dzieci Wojny…” powstała w oparciu o spisane wspomnienia powojennych osadników, którzy znaleźli się na Pomorzu Zachodnim, obcej ziemi, często na skutek tragicznych wojennych wydarzeń. W większości są to wspomnienia przesiedleńców z dawnych terenów polskich na zachodniej Ukrainie – bolesne i dramatyczne – i jakże ważne by ocalić je od zapomnienia.
Bohaterowie po przesiedleniu kształtowali nową, polską rzeczywistość, wielokrotnie czynnie uczestniczyli w lokalnym życiu społecznym. Wśród bohaterów są również leśnicy, którzy aktywnie budowali polskie leśnictwo na Pomorzu Zachodnim. Książka wzbogacona jest także opowiadaniami osiedleńców zebranych przez regionalistę – Andrzeja Krywalewicza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.