GEOCACHING z PLATANEM OLBRZYMEM

Geocaching jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego „geocache”) i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku.

Słowo „cache” oznacza skrytkę, kryjówkę lub schowek i nawiązuje do ukrywanych niegdyś skarbów przez piratów, złodziei, uciekinierów.

Przedrostek „geo” (ziemia) określa globalny charakter tej zabawy jak również analogię do geografii. Zlokalizowanie pojemnika geocache jest możliwe dzięki posiadaniu współrzędnych geograficznych. Słowem „geocache” określa się ukryty pojemnik przeznaczony do szukania.

Najczęściej zakłada się skrytki w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Skrytki mogą być różnej wielkości – od malutkich pojemniczków mniejszych od naparstka po olbrzymie skrzynie mogące z powodzeniem pomieścić człowieka.
Podstawowym wyposażeniem skrytki jest „logbook” czyli papierowy dziennik wpisów. Własnoręczne umieszczenie wpisu w logbooku jest podstawą do uznania skrytki jako znalezionej. Skrytki nie wolno zabierać!!! Jest to podstawowa zasada geocachingu. Prócz logbooka umieszcza się w środku różnego rodzaju przedmioty mające służyć wymianie. Nie mogą to być jednak przedmioty, których rozprowadzanie jest nielegalne lub niebezpieczne oraz produkty łatwo psujące się.

Biorąc gadżet ze skrytki pozostawiamy swój (na wymianę dla innych poszukiwaczy)
Skrytka celowo umieszczona przez koordynatora konkursu Drzewo Roku, panią Jolantę Migdał z Klubu Gaja przy naszym Obrzymie w celu promocji pięknego pomnika przyrody i zachęcenia do oddawania głosów na naszego platana. Już są pierwsze wpisy znalazców skrytki, są to turyści z Niemiec.

Więcej informacji: http://www.geocaching.pl/seek.php?state_id=411&s=d

Niebawem pojawi się kolejna skrytka, w jeszcze ciekawszym miejscu oczywiście również w okolicach Olbrzyma. Skrytka będzie przygotowana przez uczniów Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, którzy zgłosili nasze drzewo do konkursu i są sprawcami awansu platana do finału ogólnopolskiego i aktywnie promują nasze drzewo w ostatnim czasie o czym możemy przekonać się na stronie: http://soswchojna.edupage.org/news/?

Jeśli chcesz mieć swój udział w promocji naszego drzewa i miasta zagłosuj na platana Olbrzyma z Chojny, każdy głos się przyda. Poniżej link do strony głosowania na Olbrzyma (głosowanie trwa do końca czerwca):
http://swietodrzewa.pl/drzewo_roku_2012/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.