Dzieci ze świetlicy Po Schodkach w ŚDS

Drugi tydzień ferii dzieci ze świetlicy osiedlowej na lotnisku rozpoczęły wizytą integracyjną w Środowiskowym Domu Samopomocy w Chojnie.

Idąc całą grupą zauważyłem w zachowaniu dzieci pewną niepewność, a nawet strach na myśl o spotkaniu z dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną. Mimo, że były to osoby znane w naszym środowisku ze swoich artystycznych dokonań (min „Tarzan”), to ewentualny bezpośredni kontakt z nimi budził u dzieci lęk.

Oczywiście, jak spodziewałem się, lody zostały przełamane bardzo szybko. Dziecko w naturalny sposób potrafi wyczuć u dorosłego przyjazny, ciepły nastrój i wewnętrzne dostrzegalne w oczach dobro. Bo właśnie tacy Oni są, Ci intelektualnie niepełnosprawni: serdeczni, uśmiechnięci i przyjaźni. Ich przyjaźń jest prawdziwa, a nie udawana jakiej jesteśmy często świadkami wśród tzw. intelektualnie sprawnych. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Chojnie tworzą wzorcowy, sprawny kolektyw, wzajemnie troszczących się o siebie miłych ludzi. Radość z obecności dzieci w ich ośrodku była wymalowana na ich twarzach.

Dzieci w czasie 3-godzinnej wizyty miały okazję poznać wszystkie pracownie w ŚDS, i podziwiać wspaniałe prace wykonane przez uczestników.

Następnie, wspólne śpiewanie, gry i zabawy tak zbliżyły do siebie obie grupy, że ze smutkiem żegnaliśmy się, planując rewizytę w świetlicy Po Schodkach na najbliższy piątek (27 stycznia).

   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.